Logo Partnerstwa Nyskiego 2020 - przejdź do strony głównej.


PROJEKT DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY EOG, POCHODZĄCYCH Z ISLANDII, LICHTENSTEINU I NORWEGII ORAZ ŚRODKÓW KRAJOWYCH

Herb Gminy GrodkówGmina Grodków na mapie powiatu

Gmina Grodków położona jest w zachodniej części województwa opolskiego, w powiecie brzeskim. Od południa graniczy z gminami: Kamiennik, Pakosławice, Skoroszyce, od wschodu z gminą Niemodlin, od północy z gminą Olszanka. 

Leży przy trasie Wrocław-Nysa-Głuchołazy, w odległości ok. 8 km od odcinka autostrady A-4 Katowice-Wrocław, gdzie przy węźle „Przylesie” zlokalizowane są tereny inwestycyjne. 

Tereny inwestycyjne w mieście objęte są Podstrefą Grodków w ramach wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Gmina Liczy ok. 20 tys. mieszkańców, w jej skład wchodzi miasto Grodków  wraz z Osiedlem Półwiosek i 35 sołectw. Powierzchnia gminy wynosi 286 km2 i stanowi 3,35% powierzchni województwa. 

Geograficznie gmina położona jest na Równinie Grodkowskiej. Znajduje się tu wiele miejscowości z licznymi atrakcjami turystycznymi. Okolice doskonale nadają się do uprawiania turystyki rowerowej. Wiele dróg i drużek o niewielkim nasileniu ruchu kołowego prowadzi przez ciekawy i urozmaicony krajobraz o różnorodnej szacie roślinnej, ciekawej architekturze i tradycjach. Ważną rolę na tym terenie spełniają lasy, zajmujące powierzchnie 4100 ha (14,3% ogólnej powierzchni gminy) i liczne parki podworskie. 

Atrakcję dla turystów stanowią liczne zabytki. Zaliczyć do nich można kościoły które stanowią większość, ale warte uwagi są również gotyckie, barokowe oraz  neostylowe dworki, pałace i zamki. 

  • Kościół parafialny: Świątynia pod wezwaniem Św. Michała Archanioła została wybudowana w XIIIw.
  • Kościół ewangelicki wybudowany w 1845 roku,
  • Ratusz późnoklasycystyczny z wieżą gotycko-renesansową usytuowany jest pośrodku rynku wśród wielu zabytkowych kamienic. 
  • Wiatrak typu holenderskiego XIX wiek
  • Obwarowania miejskie: wzniesione w latach 1296-1301 r. Obecnie zachowały się tylko fragmenty murów obronnych wraz z wieżami bram: Ziębickiej i Lewińskiej, oraz basztą Więzienną.   
  • Pałac w Sulisławiu otoczony parkiem z bogatym i zróżnicowanym  drzewostanem - obecnie hotel pięciogwiazdkowy i ośrodek medycyny ajurwedyjskiej;                              
  • Ruiny pałacu w Kopicach, uważane za jedne z najbardziej malowniczych na Śląsku;
  • Zamek w Jędrzejowie jako przykład rezydencji w stylu angielskiego neogotku;

 


 

Przejdź do informacji o Konferencji dotyczącej realizacji projektu

Przejdź do informacji o Konferencji Inauguracyjnej

PARTNERZY PROJEKTU

     


      PARTNERZYPartnerstwo Nyskie 2020