Logo Partnerstwa Nyskiego 2020 - przejdź do strony głównej.


PROJEKT DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY EOG, POCHODZĄCYCH Z ISLANDII, LICHTENSTEINU I NORWEGII ORAZ ŚRODKÓW KRAJOWYCH

Gmina Otmuchów położona w południowo – zachodniej części województwa opolskiego, zajmuje obszar o powierzchni 18,823 ha. Gmina graniczy od północy z gminą Kamiennik i Pakosławice, od zachodu z gminą Paczków, od wschodu z gminami Nysa i Głuchołazy. Przez teren gminy przebiega w kierunku wschód – zachód droga krajowa Nr 46, relacji Nysa – Kędzierzyn Koźle – Gliwice.

Sam Otmuchów to jedno z najpiękniejszych miast Śląska Opolskiego. Jego początki sięgają średniowiecza. Zostało założone na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej, przy dawnym historycznym szlaku handlowym.

Wizytówką Otmuchowa jest przede wszystkim górujący nad miastem zamek biskupi, będący dawniej siedzibą obronną i pełniący jednocześnie funkcję skarbca. Później znajdowała się w nim siedziba Biskupów Wrocławskich. 

Na terenie Gminy funkcjonują zakłady przemysłowe. Do największych należą m.in.:  Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Otmuchów” S.A. – znany w kraju i za granicą producent wyrobów cukierniczych, „Eko – Vimar” Orlański – produkujący ekologiczne kotły grzewcze do 24 krajów w Europie i Ameryce. Znajdują się tu także czynne kopalnie surowców mineralnych, m. in.: żwirownia w Wójcicach, należąca do Górażdże „Cement” S.A. i  Kopalnie Granitu w Kamiennej Górze i Maciejowicach. 

Na uwagę zwiedzających teren Gminy Otmuchów zasługują m.in: Zamek Biskupów Wrocławskich z XIII w., barokowy Kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego czy unikatowy ratusz z zegarem słonecznym a także Plac Partnerstwa z nowoczesnym placem zabaw dla dzieci oraz teren rekreracyjno – wypoczynkowy SOLARIUM. Miłośników sportów wodnych zapraszamy nad wody Jeziora Otmuchowskiego. 

Gmina Otmuchów jest organizatorem jednej z najwspanialszych imprez kulturalnych w województwie opolskim pn. LATO KWIATÓW. Impreza ta w pierwszych dniach lipca, ściąga do Otmuchowa  liczne rzesze turystów z kraju i zagranicy. 

Wystawa Kwiatów Ciętych i wystaw towarzyszące prezentowane są w salach średniowiecznego Zamku, a wszystkiemu towarzyszą liczne koncerty i występy artystyczne.

 


 

 

Przejdź do informacji o Konferencji dotyczącej realizacji projektu

Przejdź do informacji o Konferencji Inauguracyjnej

PARTNERZY PROJEKTU

     


      PARTNERZYPartnerstwo Nyskie 2020