Logo Partnerstwa Nyskiego 2020 - przejdź do strony głównej.


PROJEKT DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY EOG, POCHODZĄCYCH Z ISLANDII, LICHTENSTEINU I NORWEGII ORAZ ŚRODKÓW KRAJOWYCH

Gmina Prudnik położona w województwie opolskim, na pograniczu polsko – czeskim, swą granicą obejmuje obszar dwunastu tysięcy hektarów. Zamieszkuje ją blisko trzydzieści tysięcy mieszkańców. 

Rozpatrując położenie Gminy z punktu widzenia turysty jest to obszar atrakcyjny. Leży na terenie parku krajobrazowego Gór Opawskich oraz jego otuliny, gdzie wyodrębniają się trzy masywy górskie, tj.: masyw Góry Parkowej; masyw Długoty i Kobylicy oraz masyw Biskupiej Kopy. 

To, czym Gmina Prudnik urzeka turystów to zabytki, wieże widokowe, ścieżki turystyczne i agroturystyka. Wędrówkę po jej terenach zacząć należy od samego centrum  - miasta Prudnik. Tutaj znajduje się jeden z najstarszych zabytków Opolszczyzny – Wieża Woka. Doskonale prezentują się obiekty prudnickiej architektury obronnej – Baszty Murów Miejskich, czy Wieża Bramy Dolnej. Rynek zachwyca reprezentacyjnym ratuszem oraz barokowymi monumentami w postaci figury św. Jana Nepomucena, Kolumny Maryjnej i fontanny. Szczególne miejsce 

w architekturze miasta zajmuje dziewiętnastowieczna willa należący dawniej do rodziny największego w dziejach Prudnika przemysłowca – Samuela Fränkla. Budynek zachwycający zdobieniami jest dziś siedzibą Prudnickiego Ośrodka Kultury. 

Gmina opleciona jest siecią szlaków i ścieżek turystycznych. Na szlakach godnym uwagi jest  sanktuarium św. Józefa wraz z klasztorem oo. Franciszkanów, które powiązane jest historią z osobą Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Polskiego Prymasa Tysiąclecia. Tu przebywał on w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku podczas internowania. Dziś turyści zobaczyć mogą jego celę słuchając historii uwięzienia opowiadanej przez zakonników. Na szlakach krajobrazy pozwolą podziwiać wieże widokowe, łowiska ryb nakarmią, a odpoczynek po wędrówce zapewnią agro-gospodarstwa i schroniska. 

Przyglądając się Gminie Prudnik w aspekcie inwestycyjnym szczególną uwagę zwrócić należy na bliskość dużych aglomeracji miejskich, tj.: Wrocławia (oddalony o około sto kilometrów) oraz Katowic (oddalone o około sto dwadzieścia kilometrów). Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów dzieli Prudnik od najbliższego miasta wojewódzkiego - Opola. Gmina posiada bardzo dobre połączenie z Republiką Czeską. W odległości zaledwie czterech kilometrów znajduje się pełnotowarowe przejście graniczne Trzebina - Bartultovice, do którego prowadzi droga krajowa nr 41. 

Prudnik jest miejscem o dobrze rozwiniętej infrastrukturze technicznej oraz społecznej. Miasto objęte jest planem zagospodarowania przestrzennego, a na jego terenie znajdują się dobrze przygotowane tereny inwestycyjne stanowiące podstrefę Specjalnej Strefy Ekonomicznej WSSE Invest Park w Wałbrzychu. 

Funkcjonują tutaj przedsiębiorstwa zarówno z kapitałem krajowym, jaki i zagranicznym. Produkująca na rynki zachodnie prudnicka fabryka mebli zatrudnia ponad czterystu pracowników. Dwieście pięćdziesiąt osób znajduje zatrudnienie u producenta kaset do drukarek atramentowych. Ponad sto osób stanowi kadrę zakładu metalowego z kapitałem krajowym, będącego dostawcą producentów takich jak Fiat. 

Prudnik jest siedzibą Euroregionu Pradziad stowarzyszającego we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju regionu ponad dwadzieścia gmin Opolszczyzny oraz kilka okręgów Republiki Czeskiej.


 

Przejdź do informacji o Konferencji dotyczącej realizacji projektu

Przejdź do informacji o Konferencji Inauguracyjnej

PARTNERZY PROJEKTU

     


      PARTNERZYPartnerstwo Nyskie 2020