Logo Partnerstwa Nyskiego 2020 - przejdź do strony głównej.


PROJEKT DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY EOG, POCHODZĄCYCH Z ISLANDII, LICHTENSTEINU I NORWEGII ORAZ ŚRODKÓW KRAJOWYCH

Herb Gminy Kietrz

Miasto i Gmina Kietrz zajmuje obszar o powierzchni 144 km2, zamieszkiwany przez 11 132 osoby i leży na Nizinie Śląskiej nad rzeką Troją, w południowej części województwa opolskiego - na płaskowyżu głubczyckim przy granicy polsko - czeskiej. Graniczy z gminami: Branice, Baborów, Głubczyce oraz poprzez Pietrowice Wielkie z województwem śląskim, a także z sześcioma gminami czeskimi. Administracyjnie Gmina Kietrz przynależy do Powiatu Głubczyckiego i podzielona jest na 12 sołectw: Kozłówki, Nowa Cerekwia, Rogożany, Wojnowice, Chróścielów, Nasiedle, Ludmierzyce, Lubotyń, Dzierżysław, Pilszcz, Rozumice, Ściborzyce Wielkie. 

Warto zobaczyć m.in.:

-Barokowy kościół parafialny św. Tomasza z XVI i XVIII w., z trójnawową bazyliką sklepioną kolebkowo i dobudowanymi, do jego bocznych naw, barokowymi kaplicami z kopułkami i latarniami, ośmioboczną wieżą wyrastającą z kwadratowego planu zwieńczoną barokowym hełmem z latarni

-Trzy barokowe, kamienne figury religijne z pierwszej poł. XVIII w., ze sceną nawiedzenia w górnej części figury, usytuowane na środku rynku.

-Zabytkowa figura św. Floriana, z poł. XVIII w. znajdująca się w parku obok rynku.

- Coroczny bieg  Półmaraton Kietrz-Rohov, który w drugi weekend czerwca przyciąga do miasta wielu biegaczy z kraju jak i z zagranicy.


 

 

Przejdź do informacji o Konferencji dotyczącej realizacji projektu

Przejdź do informacji o Konferencji Inauguracyjnej

PARTNERZY PROJEKTU

     


      PARTNERZYPartnerstwo Nyskie 2020