Logo Partnerstwa Nyskiego 2020 - przejdź do strony głównej.


PROJEKT DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY EOG, POCHODZĄCYCH Z ISLANDII, LICHTENSTEINU I NORWEGII ORAZ ŚRODKÓW KRAJOWYCH

Gmina Paczków to malowniczy region południowo-zachodniej części województwa opolskiego, dokładniej powiatu nyskiego z bogatą historią i tradycją.

Leżący na niezywkle popularnym podsudeckim szlaku wiodącym z Nysy do Kłodzka, będącym elementem trasy łączącej Śląsk i Małopolskę z „turystyczną skarbnicą“ Dolnego Śląska – Kotliną Kłodzką.
Licząca 76,69 km2 i 13 tys. mieszkańców Gmina Paczków jest jedną z mniejszych gmin Opolszczyzny. W jej skład wchodzi 12 sołectw: Dziewiętlice, Frydrychów, Gościce, Kamienica, Kozielno, Lisie Kąty, Stary Paczków, Ścibórz, Trzeboszowice, Ujeździec, Unikowice oraz Wilamowa. Dominującą cechą regionu jest jego przemysłowo-rolniczy charakter, jednak teren przejawia również liczne aspekty rekreacyjno-turystyczne. Siedzibą gminy jest Paczków – niewielkie miasteczko, które zostało ulokowane przez biskupa wrocławskiego Tomasza I w 1254 r.

Miasto wyróżnia się ciekawymi zabytkami kultury m.in. dobrze zachowanymi średniowiecznymi zabudowaniami fortyfikacyjnymi (mury obronne, kościół warowny pw. św. Jana Ewangelisty) czy charakterystyczną zabudową rynku (renesansowy ratusz, zabytkowe kamienice). Zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji w Paczkowie został uznany przez Prezydenta RP za Pomnik Historii w 2012 r., to trzeci obiekt wyróżniony w województwie opolskim. Od niepamiętnych czasów Paczków nazywany jest „Polskim Carcassonne”, a to z uwagi na znakomicie zachowany pierścień murów obronnych, które okalają centrum miasta. Będąc w Paczkowie warto odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej mieszczące się w Domu Kata - legendarnej siedzibie miejskiego oprawcy przy ulicy Wojska Polskiego 23 oraz Muzeum Gazownictwa – jedyny obiekt w regionie, gdzie zachowano w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.

Gminę Paczków charakteryzują także liczne walory przyrodniczo-krajoznawcze, m.in. zróżnicowana rzeźbą terenu, sąsiedztwo trzech zbiorników wodnych (Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie i Zalew Paczkowski) oraz bliskość Kotliny Kłodzkiej i Sudetów. Okalające tereny po polskiej i czeskiej stronie granicy tworzą prawdziwy raj dla amatorów turystyki rowerowej. Tysiące turystów odwiedzających co roku Gminę Paczków świadczą dobitnie o turystycznych walorach tego rejonu


 

Przejdź do informacji o Konferencji dotyczącej realizacji projektu

Przejdź do informacji o Konferencji Inauguracyjnej

PARTNERZY PROJEKTU

     


      PARTNERZYPartnerstwo Nyskie 2020