Logo Partnerstwa Nyskiego 2020 - przejdź do strony głównej.


PROJEKT DOFINANSOWANY Z FUNDUSZY EOG, POCHODZĄCYCH Z ISLANDII, LICHTENSTEINU I NORWEGII ORAZ ŚRODKÓW KRAJOWYCH

Herb Gminy GłuchołazyGmina Głuchołazy na mapie powiatu

Gmina Głuchołazy położona w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, u stóp Gór Opawskich: pow. 168km2 , ludność 24 700 osób.

Jednym z najważniejszych walorów gminy Głuchołazy są jej krajobrazy i przyroda. Na piękno okolicy składają się przede wszystkim wzniesienia tworzące Góry Opawskie. Najwyższym z nich jest Biskupia Kopa (889 m. n.p.m.), z której rozciąga się przepiękny widok na okolice Głuchołaz i znajdujące się niedaleko jeziora Nyskie i Otmuchowskie, a z drugiej strony, na wyższe, leżące już w Republice Czeskiej Góry Jeseniki. Obszar gminy pokryty jest gęstą siecią pieszych, rowerowych i narciarskich szlaków turystycznych, ale także szlakami tematycznymi i ścieżkami dydaktyczno-przyrodniczymi. Do najciekawszych należą Szlak Miejski wiodący wzdłuż najważniejszych atrakcji Głuchołaz m.in. zabytkowego centrum, części zdrojowej oraz atrakcyjnych punktów widokowych, „Szlak Złotych Górników” ukazujący relikty pozostałe po dawnej eksploatacji złota. Na terenie gminy bierze swój  początek nyski odcinek drogi św. Jakuba, rozpoczynającej się obok niedawno zrekonstruowanej Studni Jakubowej położonej na zboczach Góry Parkowej.

Dużym atutem gminy jest doskonale rozwinięta baza sportowo-rekreacyjna oraz noclegowa: nowoczesna hala sportowa, 3 kompleksy wielofunkcyjnych boisk, korty tenisowe. W 2014r. oddano do użytku kompleks rekreacyjno – sportowy „Nad Białką” z basenem oraz boiskami do plażowej siatkówki i piłki nożnej. Ponadto prowadzona jest przebudowa stadionu miejskiego. Do dyspozycji turystów są otwarte i kryte baseny w Głuchołazach, Jarnołtówku i Pokrzywnej. W tej ostatniej miejscowości otwarto Interaktywny Park Rozrywki „Zaginione Miasto Rosenau”, mający szansę stać się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Z kolei w urokliwym Parku Zdrojowym w Głuchołazach odwiedzający mogą zapoznać się i jednocześnie skorzystać z wodnych procedur leczniczych. Dla poszukiwaczy nowych smaków oczekuje wieś tematyczna – Kulinarny Skarbiec w Wilamowicach Nyskich. Wypoczynek w gminie Głuchołazy urozmaicają liczne imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe: festiwale piosenki KROPKA i Trampska Hudba, Święto Gór Opawskich, Zlot Miłośników Rytmów Drum Djemboree, wiosenne i noworoczne spotkania na Biskupiej Kopie. 


 

Przejdź do informacji o Konferencji dotyczącej realizacji projektu

Przejdź do informacji o Konferencji Inauguracyjnej

PARTNERZY PROJEKTU

     


      PARTNERZYPartnerstwo Nyskie 2020