Wymiana starej podłogi nie jest czynnością zbyt skomplikowaną pod warunkiem, że betonowa wylewka, która się pod nią znajduje, jest w dobrym stanie. Samo położenie paneli czy deski podłogowej nie powinno być większym problemem nawet dla kompletnych amatorów. Nie mniej każdy, kto nie czuje się zbyt pewnie powinien poszukać fachowca pod hasłem typu podłogi kielce.W jaki sposób przygotować się do takiego remontu, by jak najszybciej cieszyć się nową podłogą?
Zakup odpowiednich materiałów – absolutna podstawa, od której należy zacząć
Decydując się na panele podłogowe, warto wybrać się do sklepu i kupić kilka potrzebnych rzeczy. Podstawą jest oczywiście sama podłoga – znając powierzchnię mieszkania, bez trudu kupimy odpowiednią ilość paneli. Warto jednak zdecydować się na dodatkowe 2-3 opakowania. Podczas cięcia powstaje sporo odpadów, które sprawiają, że musimy kupić około 10% większą ilość od powierzchni naszej podłogi.
Dodatkowo koniecznie zakupić trzeba podkład, który zniweluje nierówności wylewki oraz listwy przypodłogowe wraz z akcesoriami potrzebnymi do ich montażu. Należy też pamiętać o wkrętach i narożnikach, ewentualnie kleju – o ile zdecydujemy się na listwy klejone.
Koniecznie kupić należy folię, która posłuży nam jako hydroizolacja i będzie zapobiegać przedostawaniu się wilgoci z betonowej posadzki. Mając te wszystkie rzeczy, można przystąpić do układania podłogi z wykorzystaniem paneli. Podobnie prace przebiegają, jeśli wybierzemy deskę podłogową. W obu przypadkach warto pamiętać o dobrym sprzęcie do cięcia, który zdecydowanie ułatwi nam pracę.
Stara, dziurawa wylewka czyli jak zorganizować większy remont
W starszych domach i mieszkaniach, które od dłuższego czasu nie były remontowane, po ściągnięciu starej podłogi może okazać się, że betonowa posadzka nie wygląda zbyt dobrze. Rzadko kiedy konieczne będzie jej skuwanie i robienie wszystkiego od nowa. Bardzo często do niewielkich napraw wykorzystać można wylewkę samopoziomującą, która zniweluje wszelkie nierówności i zdecydowanie ułatwi pracę przy renowacji podłogi. Kupimy ją w każdym markecie budowlanym w formie sypkiej. Przygotowanie polega na wymieszaniu jej z wodą i wylaniu w miejscach z ubytkami.
Tak przygotowana posadzka będzie gotowa do układania podłogi dopiero po wyschnięciu. Pomimo stosowania izolacji w postaci folii, nie warto przyspieszać układania podłogi. Może to skutkować zagrzybieniem powstałym na betonowej wylewce. Po całkowitym wyschnięciu możemy przystąpić do wykonywania kolejnych prac. Układając podłogę, warto stosować dobrej jakości podkłady, które pod wpływem obciążenia nie zaczną tracić swoich właściwości. Pozwoli nam się to cieszyć nową podłogą przez wiele lat.